Civilinė metrikacija

Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyresnioji specialistė
Rima Dūdėnienė, 0 385 37166, metrikacija@zarasai.lt
Darbo laikas I-IV 8.00–17.00 val. V 8.00–15.45 val. (pietų pertrauka 12.00–12.45 val.)

Civilinės metrikacijos skyrius vykdydamas vieną iš Valstybės deleguotų funkcijų registruoja pačius svarbiausius įvykius žmogaus gyvenime - gimimą, santuokos sudarymą, santuokos nutraukimą, mirtį. Atlieka civilinės būklės aktų ištaisymą, papildymą, pakeitimą, išduoda pažymas apie šeimyninę padėtį asmenims ketinantiems registruoti santuoką užsienio valstybėje.

Civilinės metrikacijos paslaugas galima užsisakyti
- tiesiogiai, atvykus į Zarasų rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus 200 kabinetą adresu Sėlių a. 22, Zarasai;
- internetu, per Metrikacijos ir gyvenamosios vietos deklaravimo informacinės sistemos išorinį portalą. Puslapis pasiekiamas adresu: https://mgvdisisorinis.registrucentras.lt  Čia  dėti instrukciją prisijungimo PDF
- registruotu paštu, per kurjerį. PASLAUGŲ Aprašymas nuoroda.

Civilinės metrikacijos statistika

 

Norintiems registruoti santuoką
Norint sudaryti santuoką, reikia Zarasų rajono savivaldybės administracijos teisės ir metrikacijos skyriui pateikti prašymą ir šiuos dokumentus:

  • asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai;
  • gimimo liudijimai arba gimimo įrašo išrašai (jeigu informacijos nėra Lietuvos registruose);
  • jei ketinantysis susituokti yra užsienio valstybės pilietis, papildomai pateikiamas jo valstybės kompetentingos įstaigos išduotas dokumentas, patvirtinantis, kad jo santuokai nėra kliūčių (t. y. pažyma, jog asmuo nėra prieš tai sudaręs kitos, šiuo metu vis dar galiojančios santuokos). Jeigu užsienio valstybės pilietis yra išsituokęs ar našlys, pateikiamas jo valstybės kompetentingos įstaigos išduotas dokumentas, patvirtinantis jo ištuoką ar buvusio sutuoktinio mirtį.

Ceremonijoje privalo dalyvauti vertėjas, turintis asmens tapatybės dokumentą. Vertėjo dalyvavimu ceremonijoje turi pasirūpinti norintys susituokti asmenys. Užsienio valstybės pilietis pateikęs prašymą el. būdu, santuokos registravimo dieną turi pateikti visų atsiųstų dokumentų originalus su vertimais į lietuvių kalbą. Taip pat užsienio valstybės pilietis (išskyrus Europos Sąjungos ir Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių narių piliečius) turi pateikti teisėtą buvimą Lietuvoje patvirtinantį dokumentą (viza, atžyma pase ir kt.). Jeigu asmuo Lietuvoje yra neteisėtai arba leidimo būti Lietuvoje laikotarpis baigėsi, santuoka negali būti registruojama. Jeigu civilinės metrikacijos įstaigai kyla abejonių dėl užsieniečio, išskyrus Europos Sąjungos ir Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių narių piliečius, teisėto buvimo Lietuvos Respublikoje, ji kreipiasi išvados į Valstybės sienos apsaugos tarnybą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.
Užsienio valstybės piliečio dokumentai (išskyrus pasą) turi būti legalizuoti ar patvirtinti Apostille pažyma, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ir Europos Sąjungos teisės aktai nenumato kitaip ir išversti į lietuvių kalbą.  

Prašymą santuokos registravimui Jūs taip pat galite pateikti per metrikacijos paslaugų informacinę sistemą MGVDIS, https://mgvdisisorinis.registrucentras.lt 
  
Santuokos registracija:
Santuokos registravimo ceremonija pirmadieniais–penktadieniais norinčių susituokti pasirinkimu organizuojama Zarasų rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus patalpose iškilmių salėje, taip pat pagal paskelbtą grafiką šeštadieniais ir norinčių susituokti asmenų pasirinktoje vietoje, esančioje Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje, jei tai neprieštarauja viešajai tvarkai ir gerai moralei, nekelia pavojaus asmenų gyvybei ir (arba) sveikatai. Santuokos registravimo ceremonija norinčių susituokti asmenų pasirinktoje vietoje vykdoma Zarasų rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus darbo laiku. 
Su Santuokos registravimo ceremonijų organizavimo Zarasų savivaldybės teritorijoje tvarkos aprašau plačiau susipažinti galite čia

Kūdikio kraiteliai visiems Zarasų rajono naujagimiams
Dovana skiriama fiziniams asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą Zarasų rajono savivaldybėje, jei vaikas, kuriam skiriamas kraitelis, ir jo deklaruota gyvenamoji vieta yra Zarasų rajone arba jis yra įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Savivaldybėje. Vaiko gimimo diena turi būti ne anksčiau kaip 2023 m. spalio 10 d.  

Kraitelio skyrimas
Kraitelis skiriamas, jeigu:
1. Vienas iš vaiko tėvų (įtėvis arba globėjas) arba vienintelis vaiko tėvas yra deklaravę gyvenamąją vietą Zarasų rajone arba jis yra įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Savivaldybėje.
2. Kraitelis skiriamas kiekvienam vaikui, kurio gimimą registruoja Zarasų rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriuje Sėlių a.22, Zarasuose, arba Metrikacijos ir gyvenamosios vietos deklaravimo informacinėje sistemoje (MGVDIS) kreipiantis ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo kūdikio gimimo dienos.
 
Kraitelio išdavimas
1. Atsiimdamas Kraitelį, vaiko tėvų (įtėvis arba globėjas) pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
2. Skyriaus darbuotojas pildo Kraitelio išdavimo žurnalą.
3. Skyriaus darbuotojas su Kraitelio turiniu supažindina jo pasiimti atėjusį asmenį.
4. Susipažinęs su Kraitelio turiniu, asmuo pasirašo Kraitelio išdavimo žurnale, taip patvirtindamas, kad su Kraitelio turiniu susipažino ir jokių pretenzijų neturės.
5. Kraitelis nekeičiamas ir negrąžinamas ir nekeičiamas į pinigines lėšas.
 
Kraitelio sudėtis
Kūdikio kraitelis – tai kūdikiui skirtų reikmenų rinkinys:
1. Didelis rankšluostis su gobtuvu.
2. Seilinukas kaklaskarė, 2 vnt.
3. Miego žaisliukas.
4. Maudymosi pirštinė.
5. Vaikiškas pledas.
6. Neišsiliejantis mokomasis puodelis su dviem rankenėlėmis.
7. Rankinė daiktams ir kraiteliui sudėti.
8. Prilimpantis dubenėlis su dangteliu ir šaukšteliu.
9. Čiulptuko laikiklis.
10. Šaldomasis kramtukas.
11. Edukacinės kaladėlės.
Su kraitelio skyrimo tvarkos aprašu galite plačiau susipažinti čia.

Dokumentų legalizavimas ar tvirtinimas Apostille ir daugiakalbių civilinės būklės aktų įrašų liudijančių išrašų išdavimas

Dokumentų legalizavimas ar tvirtinimas pažyma Apostille – tai dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas. Dokumento legalizavimo ar patvirtinimo pažyma Apostille reikia tam, kad vienoje valstybėje išduoti oficialūs dokumentai galiotų kitoje valstybėje.

Dokumentai tvirtinami pažyma Apostille jeigu oficialus dokumentas išduotas šalyje, kuri yra viena iš prie 1961 m. Hagos konvencijos prisijungusių valstybių, Šią pažymą išduoda įgaliotosios užsienio valstybių institucijos. Jų sąrašą galite rasti šiame internetiniame puslapyje. HCCH | #12 - Authorities?/?/

Lietuvoje dokumentų tvirtinimą pažyma Apostille atlieka Lietuvos Respublikos notarai. Asmenys, esantys užsienio valstybėje, prašymą dėl dokumentų, išduotų Lietuvos Respublikos institucijų, tvirtinimo pažyma Apostille, gali pateikti Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai. Legalizuojami ir tvirtinami pažyma Apostille šie oficialūs dokumentai:

  • išduoti valstybės ir savivaldybės institucijų ar pareigūnų, taip pat išduoti prokuroro, teismo pareigūno arba teismo sprendimus vykdančio asmens;
  • administraciniai dokumentai;
  • notariniai aktai;
  • fizinių asmenų pasirašytų dokumentų oficialūs patvirtinimai;
  • notariniai oficialių dokumentų nuorašai.

Dokumentai turi būti tvarkingi, įskaitomi. Jeigu dokumentą sudaro keli lapai, jie turi būti susiūti. Kiekvienas dokumentas tvirtinamas atskirai (pvz. diplomas ir jo priedas yra 2 dokumentai).
Lietuvoje teikiant užsienyje išduotus dokumentus Civilinės metrikacijos skyriui ar kitai valstybinei institucijai, dokumentų kopijos privalo ne tik būti patvirtintos teisės aktų nustatyta tvarka, bet ir oficialiai išverstos į lietuvių kalbą su vertėjo parašu. Nuo 2019 m. vasario mėnesio ES valstybėse asmens prašymu išduodamos daugiakalbės standartinės formos kartu su viešaisiais dokumentais, kurie susiję su gimimu, faktu, kad asmuo yra gyvas, mirtimi, santuoka (įskaitant santuokinį veiksnumą ir santuokinę padėtį ir kt.) 

Pažymima, jog gavus šią formą, gautiems dokumentas nereikės atskiro vertimo į lietuvių kalbą. Lietuvos Respublikoje daugiakalbės standartinės formos asmens prašymu gali būti pridedamos prie šių dokumentų:

  • gimimo įrašą liudijančio išrašo;
  • mirties įrašą liudijančio išrašo;
  • santuokos įrašą liudijančio išrašo;
  • pažymos, patvirtinančios kliūčių sudaryti santuoką nebuvimą;
  • pažymos apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą;
  • Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro pažymos (kai asmuo nėra registruotas registre).

Lietuvoje santuoką sudaryti du užsieniečiai gali tik tuo atveju, jei bent vienas iš jų turi leidimą gyventi. Išrašai gali būti išduodami gavus pareiškėjo prašymą iš karto po civilinės būklės akto įregistravimo arba bet kada vėliau. Išrašai, išskyrus gimimo įrašą liudijantį išrašą ir mirties įrašą liudijantį išrašą, išduodami asmeniui, kuriam įrašytas atitinkamas civilinės būklės akto įrašas, taip pat jo atstovui. Gimimo įrašą liudijantis išrašas išduodamas asmeniui, sulaukusiam 16 metų amžiaus, taip pat, nepriklausomai nuo asmens amžiaus, jo tėvams ir įtėviams. Globojamų asmenų gimimo įrašą liudijantys išrašai išduodami jų atstovams pagal įstatymą. Mirusio asmens civilinės būklės aktų įrašus liudijantys išrašai išduodami mirusiojo sutuoktiniui, artimiesiems giminaičiams ir įpėdiniams pagal įstatymą ir testamentą.

Informacija atnaujinta 2024-08-14 15:40